Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

    wielkopolskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wielkopolska wyróżniona we Wrocławiu

02.03.2017

Województwo Wielkopolskie zdobyło nagrodę za najlepsze stoisko podczas Międzynarodowych Targów Turystycznych we Wrocławiu.

Impreza odbyła się w ostatni weekend lutego we wrocławskiej Hali Stulecia. Wzięło w niej udział ponad stu wystawców z kraju i ze świata. Wśród wielu ofert turystycznych nie mogło zabraknąć propozycji spędzenia wolnego czasu w Wielkopolsce. Samorząd Województwa Wielkopolskiego wspólnie z Wielkopolską Organizacją Turystyczną oraz Stowarzyszeniem Ostrzeszowska Lokalna Grupa Działania, przygotował ekspozycję, która jak się później okazało, zyskała największe uznanie jury konkursu na najlepsze stoisko targowe.

- To duże wyróżnienie dla naszego województwa. Cieszę się, że mogliśmy zaprezentować w bardzo atrakcyjny sposób potencjał turystyczny regionu. Niezliczona ilość rozmów odbytych przy naszym stoisku świadczy o zainteresowaniu wypoczynkiem w Wielkopolsce. Liczę, że obecność na wrocławskich targach przyczyni się do zwiększenia ruchu turystycznego w naszym regionie – mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Na zaproszenie Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich Progres, Wicemarszałek Krzysztof Grabowski oraz Dyrektor Departamentu PROW Izabela Mroczek wzięli udział spotkaniu z osobami niepełnosprawnymi. Jego celem było zaprezentowanie niedawno wydanych przewodników turystycznych dla osób z dysfunkcjami. Województwo Wielkopolskie jako jedno z trzech wsparło finansowo powstanie przewodnika w wersji papierowej i mobilnej pt. „Wielkopolska bez barier”. Zawiera on 70 tras turystycznych dla osób niepełnosprawnych.

Dużym walorem, wyróżniającym ekspozycję Wielkopolski spośród innych stoisk była jej różnorodność. Lokalna Grupa Działania z Ostrzeszowa zaprosiła do współpracy przedstawicieli swoich gmin. Najliczniej podczas targów reprezentowana była Gmina Kobyla Góra. Właściciele lokalnych obiektów agroturystycznych oraz pracownicy gminy, pod okiem Wójta Wiesława Berskiego oraz Sołtysa Kobylej Góry Piotra Kolasy, zachęcali do odwiedzenia swojej urokliwej gminy, gdzie znajduje się najwyższe wzniesienie w Wielkopolsce.

- W ubiegłym roku gmina Kobyla Góra uzyskała tytuł „Gmina atrakcyjna turystycznie” w Plebiscycie Orły Polskiego Samorządu 2016. Wielu turystów z Dolnego Śląska spędza wolny czas w naszych stronach. Uczestnictwo w targach turystycznych odbywających się w tak niedużej odległości od Kobylej Góry stanowi dla nas znakomitą szansę na promocję. Staraliśmy się zachęcić jak największą liczbę turystów, aby na własne oczy przekonali się, że warto do nas przyjechać – mówi Wójt Gminy Kobyla Góra Wiesław Berski.

Z okazji do zaprezentowania swoich walorów skorzystała także Gmina Mikstat. Każdego dnia na stoisku odbywały się konkursy organizowane przez przedstawicielki Ostrzeszowskiej LGD. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody, m.in. vouchery na spływ kajakowy rzeką Prosną, kolacja w restauracji nad Zalewem w Kobylej Górze oraz wartościowe nagrody rzeczowe. Panie z LGD zapraszały również najmłodszych uczestników targów do wzięcia udziału w warsztatach plastycznych. Składanie papierowego modelu Baszty Kazimierzowskiej, historycznego budynku Ostrzeszowa, czy kolorowanki tematycznie związane z powiatem ostrzeszowskim wywołały mnóstwo skupienia, ale i uśmiechów na twarzach dzieci.

Przez trzy dni na stoisku swoje eksponaty prezentowali rękodzielnicy z Ostrzeszowa. Zegary, świeczniki z poroża autorstwa Romana Kunca, biżuteria i ozdoby z kolorowego szkła wykonane własnoręcznie przez Agnieszkę Sokaluk oraz przedmioty wyplecione z wikliny papierowej przez Agnieszkę Pacynę budziły zachwyt gości.

Wielkopolska włączyła się także do udziału w grze targowej prowadzonej przez organizatorów wydarzenia. Jej uczestnicy otrzymywali mapę z zaznaczonymi stoiskami, przy których należało wykonać zadanie, aby zdobyć pieczątkę. Skompletowanie wszystkich pieczątek dawało szansę wygrania upominków, przygotowanych przez wystawców biorących udział w zabawie.  Na naszym stoisku na uczestników czekała szklana kula z pulą pytań o tematyce związanej z Wielkopolską oraz Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich. 

Atrakcją drugiego dnia targowych wydarzeń był pokaz przyrządzania tradycyjnej wielkopolskiej kiełbasy z dodatkiem gęsiny. Odbył się on w ramach festiwalu kulinarnego, zorganizowanego na jednej ze scen hali targowej. Jacek Nowicki, właściciel firmy wędliniarskiej Nowicki Naturalnie wspólnie z szefem kuchni restauracji „P jak Pysznie” Pawłem Powroźnikiem pokazali od podstaw proces powstawania wędlin. Licznie zgromadzeni obserwatorzy mogli skosztować białej kiełbasy w wersji parzonej i smażonej.

– Kiełbasa wytwarzana od pokoleń w naszym zakładzie składa się w 70% z mięsa świni rasy złotnickiej oraz w 30% z ostrzeszowskiej gęsiny. Te proporcje są idealne, aby otrzymać smaczny produkt o właściwej konsystencji – zdradził uczestnikom pokazu Jacek Nowicki.

Goście Wielkopolskiego stoiska mogli poznać również inne zakątki naszego województwa. Pracownicy departamentu PROW zachęcali do odwiedzania obiektów agroturystycznych, zebranych w pięknie ilustrowanym albumie „Najciekawsze Wiejskie Zakątki Wielkopolski”, wydanym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Nie zabrakło akcentów kulinarnych. Uczestnicy targów mogli skosztować produktów pochodzących od członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska, przy okazji dowiadując się o niej najważniejszych informacji. Po drugiej stronie stoiska przedstawicielki Wielkopolskiej Organizacji Turystycznej, na czele z Dyrektor Ewą Przydrożny prezentowały atrakcje Szlaku Piastowskiego oraz przewodniki turystyczne po Wielkopolsce. Nie zabrakło materiałów promujących turystykę w powiecie gnieźnieńskim, które przygotowało tamtejsze starostwo. Tuż obok promowano walory powiatu kaliskiego oraz lokalnych producentów. Goście mogli w tym miejscu posłuchać o Szlaku Kościołów Drewnianych Ziemi Kaliskiej oraz o Szlaku Kulinarnym „Kaliskie smaki”.  

Stoisko Wielkopolski powstało dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich PROW 2014-2020.

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009