Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

    wielkopolskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wielkopolska na targach Grüne Woche w Berlinie

01.02.2017

 

Impreza, która w tym roku odbyła się w dniach 20-29 stycznia, jest największym wydarzeniem targowym na świecie o tematyce rolno-spożywczej. Ponad półtora tysiąca wystawców z całego świata przyjechało do Berlina, aby pokazać najnowsze osiągnięcia nauki i praktyki w zakresie uprawy roślin, hodowli zwierząt oraz wyposażenia dla rolnictwa, ogrodnictwa i gospodarstwa domowego. Blisko pół miliona osób, które przez dziesięć dni odwiedziło berlińskie hale targowe, mogło spróbować potraw typowych dla różnych zakątków globu.

Tegorocznym krajem partnerskim targów „Grüne Woche” zostały Węgry. W Berlinie nie mogło zabraknąć również wystawców z Polski, którym przyświecało hasło „Polen schmeckt” (Polska smakuje). Na wspólnym stoisku pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaprezentowano tradycje kulinarne rodem z Wielkopolski, Dolnego Śląska, Małopolski oraz województw kujawsko-pomorskiego i lubuskiego. Nasz region reprezentowało siedem firm biorących udział w projekcie wspieranym przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego pt. Sieć Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska. Wspólnie z wystawcami w targach uczestniczył wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, który jest gospodarzem sieci.

- „Sieć Dziedzictwa Kulinarnego to ogólnoeuropejskie przedsięwzięcie służące promocji tradycyjnej żywności, wytwarzanej w oparciu o zdrowe, lokalne produkty. Jednym z plusów członkostwa w wielkopolskiej sieci jest możliwość uczestnictwa w targach i wystawach odbywających się w kraju i za granicą - mówi wicemarszałek Krzysztof Grabowski. - Projekt rozwija się dynamicznie, w tej chwili w Wielkopolsce zrzesza już 122 podmioty z branży spożywczej i turystycznej. W tym roku pod koniec września czeka nas ważne wydarzenie. Wielkopolska będzie gospodarzem 15. Europejskiego Forum Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. To kolejna szansa dla firm z Wielkopolski, aby wypromować swoją ofertę i nawiązać cenne kontakty biznesowe.

Obecność delegacji z Wielkopolski na wydarzeniach targowych stanowi znakomitą okazję do zacieśniania współpracy partnerskiej między regionami. W Berlinie wicemarszałek Krzysztof Grabowski spotkał się z Joachimem Diesnerem – przedstawicielem Ministerstwa Środowiska, Ochrony Klimatu, Rolnictwa i Ochrony w rządzie Hesji, regionu partnerskiego Wielkopolski.

Podczas styczniowych targów Grüne Woche goście odwiedzający wielkopolskie stoisko mieli okazję skosztować wielu smakołyków przygotowanych przez naszych wystawców. Zapach świeżego pieczywa podanego w towarzystwie przetworów owocowych z gospodarstwa „Sycyn pod lipą” przyciągał tłumy entuzjastów zdrowej żywności. Uczestnicy wydarzenia mogli również posmakować pasztetów z dziczyzny pochodzących z gospodarstwa agroturystycznego „Pela – Wacek” działającego we wsi Boruja w powiecie wolsztyńskim, czy też poznać przetwory ekologiczne Rafała Dendka, producenta z Okonka. Na wielbicieli tradycyjnych wędlin czekały wyroby sygnowane marką Tradycyjne Jadło, a dla smakoszy kozich serów swoją ofertę przygotował Marek Grądzki z Lwówka. Dużym zainteresowaniem cieszyła się nalewka „Benedyktynka” powstająca w niewielkim budynku położonym tuż obok wiekowych murów klasztoru w Lubiniu w powiecie kościańskim. Jej receptura od wieków przechowywana była w ścisłej tajemnicy przez tamtejszych mnichów, a obecnie na butelkach, sprowadzanych z Włoch, widnieje niebieskie logo Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska. Na stoisku nie zabrakło też domowych pierogów oraz lodów w wielu smakach, przygotowanych przez wroniecką firmę cateringową Maciej Pomes.

Zakup powierzchni wystawienniczej dla wielkopolskiej ekspozycji sfinansowany został ze środków Unii Europejskiej
w ramach realizacji Planu Operacyjnego KSOW na lata 2016-2017 w województwie wielkopolskim.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009