Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

    wielkopolskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Dobre praktyki PROW na Podlasiu

22.11.2016

W dniach od 6 do 10 listopada 2016 r. kilkudziesięcioosobowa delegacja samorządowców z Wielkopolski, przy udziale wicemarszałka Krzysztofa Grabowskiego, uczestniczyła w wyjeździe studyjnym do województwa podlaskiego. Wyjazd zorganizowany został przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach projektu dofinansowanego ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich. Jego celem było zapoznanie uczestników z efektami wdrażania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Samorządowcy w ramach wyjazdu mogli zapoznać się z projektami zrealizowanymi przy zaangażowaniu środków unijnych, jak również odwiedzić obiekty turystyki wiejskiej oraz miejsca związane z dziedzictwem kulturowym i kulinarnym.

- Poznawanie dobrych praktyk wykorzystania funduszy unijnych stanowi cenne źródło inspiracji dla uczestników wyjazdów studyjnych. Wspólnie z wójtami i burmistrzami wielkopolskich gmin chcemy przełożyć zdobyte w ten sposób doświadczenia i poczynione obserwacje na pomysły, służące dalszemu rozwojowi obszarów wiejskich w województwie wielkopolskim – powiedział wicemarszałek Krzysztof Grabowski.  

Wizytę na Podlasiu rozpoczęło spotkanie zorganizowane w Starostwie Powiatowym
w Hajnówce. Wielkopolscy samorządowcy mieli tam okazję porozmawiać z przedstawicielami lokalnych władz powiatowych oraz gminnych. Wyświetlone zostały prezentacje ukazujące rozwój obszarów wiejskich, potencjał turystyczny, jak również inwestycje w odnawialne źródła energii w powiecie hajnowskim. Pracownicy LGD „Puszcza Białowieska” zaprezentowali wykorzystanie funduszy z PROW na lata 2007-2013, zwracając uwagę na działania aktywizujące lokalną społeczność i podnoszące poziom życia na wsi.

O tym, że na Podlasiu nie brakuje przedsięwzięć innowacyjnych Wielkopolanie przekonali się odwiedzając gospodarstwo ekologiczne Miodosytnia Podlaska w Sakach. Jej właściciel zdecydował się pozyskać środki z PROW na rozwój własnej działalności. Jako jedyny w regionie produkuje miody pitne z dodatkiem soków na bazie naturalnych składników, pochodzących z własnego gospodarstwa.

Następnie grupa przeniosła się do gminy Narewka, aby zobaczyć inwestycje zrealizowane przez lokalny samorząd dzięki wsparciu Unii Europejskiej, m.in. obiekty rekreacyjne i noclegowe udostępnianie turystom w sezonie letnim.

Kolejnego dnia uczestnicy wyjazdu udali się do gminy Sokółka, położonej tuż przy granicy z Białorusią. Dzięki gościnności burmistrz Ewy Kulikowskiej samorządowcy mogli kompleksowo zapoznać się z atutami i specyfiką tego miejsca. Wielkopolanie mieli okazję poznać przysmaki kuchni regionalnej, zobaczyć kościół p.w. św. Antoniego Padewskiego, w którym w 2008 roku uznano Cud Eucharystyczny, czy też zwiedzić Muzeum Ziemi Sokólskiej z całą kolekcją eksponatów tatarskich. Ponadto samorządowcy obejrzeli obiekty rekreacyjno-sportowe powstałe dzięki unijnej dotacji. Duże zainteresowanie wzbudziła wizyta na przejściu granicznym z Białorusią w Kuźnicy, gdzie uczestnicy zapoznali się z charakterem pracy służby celnej. W gminie Sokółka nie można było również pominąć meczetu w Bohonikach, jednego z niewielu obiektów sakralnych Islamu na terenie Polski.

Zimowa aura panująca na Suwalszczyźnie nie przeszkodziła w realizacji dalszego programu, obejmującego m.in. wizytę w gminie Bakałarzewo, zwiedzanie wielokrotnie nagrodzonego gospodarstwa agroturystycznego Miodoborze w Motulach Starych oraz Pokamedulskiego Klasztoru w Wigrach, wyremontowanego ze środków PROW.

W drodze powrotnej Wielkopolanie uczestniczyli w spotkaniu z prezesem OSM w Piątnicy Zbigniewem Kalinowskim. Samorządowcy mieli też możliwość obejrzenia całej linii technologicznej tamtejszego zakładu mleczarskiego, jednego z największych i najbardziej renomowanych obiektów tego typu w kraju.

 

 

 

 

 

 

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009