Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

    wielkopolskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wielkopolska promowała turystykę wiejską swojego regionu podczas targów Agrotravel 2016

14.04.2016

W dniach 8-10 kwietnia 2016r. w Kielcach odbyły się VIII Międzynarodowe Targi Agroturystyki i Turystyki Wiejskiej AGROTRAVEL z udziałem Wielkopolski, reprezentowanej przez wicemarszałka Krzysztofa Grabowskiego. Trzydniowa impreza przyciągnęła ponad 20 tys. zwiedzających, skuszonych możliwością znalezienia oferty wypoczynku na łonie natury. Atuty turystyczne swoich regionów zaprezentowało przeszło 130 wystawców z Polski i zagranicy. Tegorocznym krajem partnerskim targów były Włochy, które promowały uroki regionu Umbria, słynącego z produkcji uwielbianych na całym świecie trufli.  

Stoisko Wielkopolski o powierzchni 60m² przyciągało uwagę odwiedzających bogactwem barw, zapachów i smaków. Połączenie wikliny, drewna, żywych kwiatów oraz kolorowych dekoracji z makramy autorstwa Jolanty Surmy sprawiło, że goście nie mieli problemów z jego odnalezieniem. Tradycyjny swojski chleb, aromatyczne wędliny, delikatne ciasto drożdżowe z różaną konfiturą, zdrowe nalewki to tylko część smakołyków, jakie czekały na uczestników targów. Wszystkie produkty do degustacji przygotowane zostały przez członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska, na podstawie tradycyjnych przepisów.

Pierwszego dnia targów stoisko Wielkopolski odwiedził jego gospodarz, wicemarszałek województwa Krzysztof Grabowski, który wspólnie z prezesem LGD Gościnna Wielkopolska i zarazem senatorem RP Marianem Poślednikiem wziął udział w uroczystym otwarciu imprezy.

- Uczestnictwo w targach tematycznie związanych z turystyką wiejską jest znakomitą formą promocji naszego województwa. Oferta, którą prezentujemy w tym roku pokazuje całe spektrum aktywności na obszarach wiejskich, od rolnictwa po działalność kulturalną” – powiedział wicemarszałek Krzysztof Grabowski.

Tego dnia stoisko odwiedzili przedstawiciele innych województw, m.in. marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas, wicemarszałek województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, członek Zarządu Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski oraz starosta łowicki Krzysztof Figat.

Podczas tegorocznej edycji kieleckich targów, na zaproszenie Samorządu Województwa, nasz region reprezentowały trzy Lokalne Grupy Działania, które zaprosiły do współpracy miejscowe organizacje i przedsiębiorstwa, aby wspólnie promować produkty turystyczne Wielkopolski. LGD-7 Kraina Nocy i Dni eksponowała walory kuchni kaliskiej, korzystając z obecności Marty i Patryka Różalskich, właścicieli Zajazdu "Noce i Dni" w Russowie. Przedstawiciele tego regionu zachęcali do zwiedzania Kalisza, najstarszego miasta w Polsce oraz jego okolic, gdzie nie brakuje różnorakich atrakcji turystycznych.

LGD Puszcza Notecka, reprezentowana podczas targów przez prezes Irenę Wojciechowską, zaprosiła do współpracy przedstawicieli ośrodka wypoczynkowego Olandia z Prusimia, aby wspólnymi siłami pokazać piękno i lokalne przysmaki Krainy 100 Jezior, położonej w północno zachodniej części Wielkopolski.

LGD Gościnna Wielkopolska przybyła do Kielc, aby promować swój lokalny produkt turystyczny w postaci oferty Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobii, w której znajduje się m.in. Izba Biskupiańska poświęcona najmniejszemu mikroregionowi folklorystycznemu w Polsce. Drugą atrakcją tej części stoiska był kącik ziołolecznictwa przygotowany przez Stowarzyszenie Ziołowieś z Pępowa.

Zwiedzający, którzy przybyli na stoisko Wielkopolski mieli nie tylko okazję poznać ofertę turystyczną, czy skosztować regionalnych przysmaków, ale też aktywnie włączyć się do uczestnictwa w odbywających się warsztatach. Namiastkę tego, co można zobaczyć w Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi zaprezentowali jego pracownicy. Marek Hałas przygotował pokazy pozłotnictwa materiałów drewnianych, natomiast Daria Andrzejewska poprowadziła warsztaty malowania zabawek z drewna, w których z zapałem brały udział nie tylko dzieci, ale również dorośli. Zdolności plastyczne uczestników targów sprawdziła też Monika Jaśkiewicz z LGD-7 Kraina Nocy i Dni, w zajęciach sztuki władania pędzlem i farbami.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się pokaz wędzenia potraw, przygotowany przez Pawła Ludka, szefa kuchni ośrodka Olandia, który uczył jak w domowych warunkach zamarynować i uwędzić kurczaka. Z niemniejszą ochotą goście włączali się do warsztatów tzw. carvingu, czyli rzeźbienia w warzywach i owocach, poprowadzonych przez Martę i Patryka Róźalskich.

Członkinie Stowarzyszenia Ziołowieś z Pępowa poprzez pokazy parzenia ziołowych herbat oraz warsztaty odlewania ziołowych mydełek wskazywały korzyści płynące
z ziołolecznictwa, z kolei Jolanta Surma uczyła techniki ozdobnego wyplatania kolorowych sznurków. Całości towarzyszył akompaniament akordeonisty Zenona Kucharskiego.  

Organizacja wielkopolskiego stoiska podczas targów Agrotravel 2016 została sfinansowana ze środków Pomocy Technicznej PROW 2014-2020 w ramach realizacji Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2016-2017 w województwie wielkopolskim w 2016 r. (etap I).

 

 

 

 

 

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009