- KSOW 2014-2020
- Plan Działania KSOW na lata 2014-2020
- Operacje Partnerów KSOW 2020
- Operacje Partnerów KSOW 2019
- Operacje Partnerów KSOW 2018
- Operacje Partnerów KSOW 2017
- Publikacje
- --------------
- KSOW 2007-2013
- Agroturystyka
- Szkoła Liderek
- Wielkopolska Odnowa Wsi
- Leader 2007-2013
- Linki
- Polityka prywatności i plików cookies
Smaki Wielkopolski w Berlinie
Z hasłem „Polska smakuje” w połowie stycznia przedstawiciele siedmiu województw naszego kraju pojechali do Berlina, aby promować tradycyjne, lokalne wyroby spożywcze w ramach największych na świecie targów rolnictwa, żywności i ogrodnictwa „Grüne Woche”. Na dziesięć dni, od 15 do 24 stycznia, berlińskie hale targowe wypełniły się tysiącami zwiedzających, przyciągniętych bogatą ofertą stoisk, pełnych wspaniałych zapachów i smaków, kolorowych roślin i nowoczesnych maszyn rolniczych.
Z szansy wypromowania na arenie międzynarodowej regionalnej żywności wysokiej jakości oraz wielkopolskich tradycji kulinarnych skorzystali producenci, prowadzący działalność w naszym województwie. Ich udział w imprezie umożliwiło wsparcie organizacyjne, merytoryczne oraz finansowe Samorządu Województwa, repre-zentowanego w Berlinie przez kilkuosobową delegację na czele z Zofią Szalczyk - Przewodniczącą Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, Izabelą Mroczek – Dyrektorem Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Markiem Beerem – Dyrektorem Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Wynajem powierzchni wystawienniczej sfinansowany został ze środków Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, natomiast stoisko, pełne regionalnych specjałów, zorganizował Departament Rolnictwa i Rozwoju Wsi UMWW.
Wizyta delegacji z Urzędu Marszałkowskiego stworzyła możliwość spotkań z przed-stawicielami innych województw, reprezentujących Polskę w Berlinie, a także repre-zentantami władz niemieckich landów Brandenburgii (regionu partnerskiego Wielko-polski) i Hesji. Spotkania były okazją do nawiązania kontaktów, zacieśnienia wzajemnej współpracy i wymiany poglądów na temat kierunków rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich.
- Duże zainteresowanie wielkopolskim stoiskiem powoduje, że rynek tradycyjnych i zdrowych produktów regionalnych, wytwarzanych na podstawie lokalnych składników, stopniowo powiększa się, zachęcając kolejne gospodarstwa i zakłady do podjęcia działalności w tym kierunku. Uczestnictwo Wielkopolski w Grune Woche jest równie istotne z punktu widzenia nawiązywania i zacieśniania współpracy z partnerami w Polsce i za granicą. Spotkania z udziałem przedstawicieli naszego regionu otwierają nowe szanse i perspektywy dla wielkopolskiej wsi – podkreśla wicemarszałek Krzysztof Grabowski.
Przy wielkopolskim stoisku, zajmującym powierzchnię 80m², zaprezentowały się firmy zrzeszone w Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska, czyli gospodarstwa rolne, zakłady przetwórstwa żywności i restauracje, które podkreślają swoje powiązania z regionem. Zwiedzający mieli okazję zapoznać się z ofertą smacznych i zdrowych wędlin, wyprodukowanych według starych receptur przez Przed-siębiorstwo Handlowo-Produkcyjne „Tradycyjne Jadło” Beaty Lis. Na amatorów przetworów z koziego mleka czekała szeroka paleta serów, serwowanych przez Marka Grądzkiego z Lwówka.
Goście naszego stoiska mogli również skosztować tradycyjnych pierogów, które wyszły spod rąk kucharzy Restauracji RATUSZOWA we Wronkach. Dla łasuchów Wytwórnia Lodów MIŚ Ewy Pomes przygotowała lodówkę pełną lodów w kilkunastu smakach, wytwarzanych metodą rzemieślniczą na bazie produktów regionalnych i ekologicznych. Okręgowa Spółdziernia Mleczarska w Kole postawiła na promocję swojego sztandarowego produktu, serka wiejskiej typu Cottage Cheese. Z kolei gospodarstwo agroturystyczne NATURPLON Rafała Dendka zaprezentowało ekologiczne kasze i mąki oraz przetwory owocowo-warzywne. Degustację umilał gościom akompaniament zespołu folklorystycznego z Kocinyz gminy Sośnie w powiecie ostrowskim.