- KSOW 2014-2020
- Plan Działania KSOW na lata 2014-2020
- Operacje Partnerów KSOW 2020
- Operacje Partnerów KSOW 2019
- Operacje Partnerów KSOW 2018
- Operacje Partnerów KSOW 2017
- Publikacje
- --------------
- KSOW 2007-2013
- Agroturystyka
- Szkoła Liderek
- Wielkopolska Odnowa Wsi
- Leader 2007-2013
- Linki
- Polityka prywatności i plików cookies
Jak żyć w grodzie księcia Mieszka? (dobra praktyka PROW)
Udział w festynie archeologiczno-historycznym na Ostrowie Lednickim pozwala przenieść się w czasie i poznać warunki życia w początkach państwowości Polski.
Ostrów Lednicki jest jednym z najważniejszych punktów na Szlaku Piastowskim. Prowadzone od połowy XIX wieku badania archeologiczno-historyczne dostarczają ciągle nowych informacji o przeszłości tego miejsca. Uwagę gości z całego świata zwracają pozostałości grodu Mieszka I i Bolesława Chrobrego, ich pałacu i kościołów.
Projekt pn. „Jak żyć w grodzie księcia Mieszka?” zrealizowany przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, miał zwiększyć atrakcyjność turystyczną grodu i promować dziedzictwo historyczne poprzez wyposażenie chaty wczesnośredniowiecznej i zagrody na podgrodziu lednickim, a także ułatwić prowadzenie zajęć dydaktyczno-warsztatowych.
Lekcja historii
Odwiedzając to magiczne i ważne historycznie miejsce zapoznajemy się z elementami życia codziennego w średniowieczu. We wzniesionych na terenie podgrodzia trzech obiektach odtworzono wnętrza chat zielarki, tkacza, garncarza, woja oraz rybaka. Wyposażono je w drewniane meble, stoły, na których znajdują się gliniane garnki,miseczki i metalowe kociołki. Pod dachem zawieszano pęczki ziół zebrane w różnych porach roku, na haczykach wiszą ubrania z tamtego okresu. Postawiono motki wełny w różnych kolorach, rozłożono owczą wełnę w koszach oraz wiązki lnu, ustawiono też koło garncarskie, elementy uzbrojenia (przeszywanica, lamelka, topór, włócznia, łuk ze strzałami)oraz wyeksponowano sprzęty rybackie m.in. grzęzidła, sieci oraz haczyki. Dużym zainteresowaniem odwiedzających cieszą się przeprowadzane tutaj lekcje muzealne,imprezy plenerowe czy rekonstrukcje znanych bitew.
Wsparcie unijne
Rekonstrukcja chat, zakupienie wyposażenia i prowadzenie działań edukacyjnych w doposażonych obiektach odbyło się przy wsparciu unijnym, pozyskanym w ramach działania „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju”, tj. małych projektów PROW.
- Fundusze unijne z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 umożliwiały podejmowanie oddolnych inicjatyw zmierzających do ocalenia i kultywowania naszego dziedzictwa kulturowego, a także rozwijanie turystyki i wprowadzanie produktów i usług opartych na lokalnych zasobach – mówi Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.
Dzieci i młodzież biorą udział w wydarzeniach i poprzez zabawę uczą się historii.
FOT. D. Tomczyk, Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy