Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

    wielkopolskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Nowy PROW 2014-2020 już zatwierdzony

16.02.2015

Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 został zaakceptowany w dniu 12 grudnia 2014 r. przez Komisję Europejską.  

Polska jest jednym z trzech pierwszych państw, które zakończyły opracowywanie i negocjacje dokumentu programowego określającego krajowe zasady wsparcia rozwoju obszarów wiejskich w perspektywie 2014-2020. Budżet przyjętego Programu wynosi ponad 13,5 mld euro (w tym środki UE 8,6 mld euro, krajowe środki publiczne 4,9 mld euro).  

PROW 2014 – 2020 koncentrować się będzie przede wszystkim na realizacji celów związanych z poprawą konkurencyjności rolnictwa, zrównoważonym zarządzaniem zasobami naturalnymi i działaniami w dziedzinie klimatu oraz zrównoważonym rozwojem terytorialnym obszarów wiejskich.

Na co pieniądze ?

Do zadań samorządu województwa wielkopolskiego, jako Instytucji Wdrażającej PROW, będzie należało przyjmowanie wniosków o przyznanie pomocy, wniosków o płatność oraz czynności kontrolne działań objętych programem.

Dofinansowane zostaną inwestycje w środki trwałe,   poprzez scalanie gruntów rolnych i leśnych – przedsięwzięcia poprawiające strukturę obszarową gospodarstw. W ramach działania „Podstawowe usługi i odnowa miejscowości na obszarach wiejskich” wspierane będą projekty przyczyniające się do poprawy warunków życia i prowadzenia działalności gospodarczej. Realizowane będą one poprzez trzy poddziałania.

Pierwsze dotyczyć będzie inwestycji związanych z energią odnawialną i małą infrastrukturą, w tym  budową i modernizacją dróg lokalnych oraz gospodarką wodno – ściekową.
W ramach drugiego poddziałania możliwe będzie tworzenie i modernizacja targowisk i innych obiektów handlowych, gdzie rolnicy będą mogli sprzedawać produkty wytworzone w gospodarstwie.  

By  zapewnić odpowiednie warunków do organizowania i angażowania społeczności wiejskiej w wydarzenia artystyczne, kulturalne czy integracyjne  wspierane będą również inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne.

Celem trzeciego poddziałania jest wsparcie badań i inwestycji związanych z poprawą stanu dziedzictwa kulturowego,  ochroną zabytków i budownictwa tradycyjnego. Z kolei  rozwój lokalny w ramach inicjatywy LEADER  obejmować będzie wsparcie przygotowawcze, wdrażanie lokalnych strategii rozwoju i projektów współpracy oraz  dofinansowanie  kosztów bieżących i aktywizacji.

Czekają na ustawy

Obecnie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadzi pracę nad przygotowaniem legislacji krajowej (ustaw i rozporządzeń wykonawczych). Najwcześniej z przedstawionego zakresu zostanie uruchomione „Wsparcie przygotowawcze” dla lokalnych grup działania. Planuje się, że nastąpi to pod koniec I półrocza 2015 roku. Natomiast wybór lokalnych strategii rozwoju realizowanych przez lokalne grupy działania musi nastąpić maksymalnie w terminie 2 lat od przyjęcia umowy partnerstwa, czyli do 23 maja 2016 roku.
   
Więcej szczegółowych informacji dotyczących PROW można znaleźć  na stronie www.prow.umww.pl


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009