- KSOW 2014-2020
- Plan Działania KSOW na lata 2014-2020
- Operacje Partnerów KSOW 2020
- Operacje Partnerów KSOW 2019
- Operacje Partnerów KSOW 2018
- Operacje Partnerów KSOW 2017
- Publikacje
- --------------
- KSOW 2007-2013
- Agroturystyka
- Szkoła Liderek
- Wielkopolska Odnowa Wsi
- Leader 2007-2013
- Linki
- Polityka prywatności i plików cookies
Wielkopolskie Smaki przyciągnęły tłumy zwiedzających podczas Dożynek Prezydenckich w Spale
W dniach 14 – 15 września w Spale, w województwie łódzkim odbyły się Dożynki Prezydenckie – ogólnopolskie wydarzenie będące podziękowaniem za całoroczny trud rolników i dobre plony.
Samorząd Województwa Wielkopolskiego reprezentował Tomasz Bugajski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, który na zaproszenie Bronisława Komorowskiego, Prezydenta RP uczestniczył w oficjalnych uroczystościach dożynkowych.
Województwo Wielkopolskie witało gości w przestronnym pawilonie wykonanym z wikliny przez plecionkarzy z Nowego Tomyśla. Odwiedzający mogli zapoznać się z dziedzictwem kulinarnym naszego regionu i skosztować specjałów przygotowanych na tą okazję przez wielkopolskich przetwórców, Lokalne Grupy Działania i współpracujące z nimi Koła Gospodyń Wiejskich. Na wiklinowych ladach i regałach wzrok przyciągały znakomite wędliny i produkty mleczarskie. Nie mogło oczywiście zabraknąć smakołyków wpisanych na listę produktów tradycyjnych, takich jak rogale marcińskie czy andruty kaliskie.
Niewątpliwą atrakcją na stoisku Województwa Wielkopolskiego był wypiek tradycyjnego chleba na zakwasie. Trudu tego podjęli się właściciele gospodarstwa agroturystycznego „Pod Lipą” z Sycyna koło Obornik.
Znamienitych, szczególnych gości – Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i Pierwszą Damę powitał na stoisku Województwa Wielkopolskiego Pan Tomasz Bugajski, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Pan Prezydent spędził w „małej Wielkopolsce” czas w niezwykle przyjaznej atmosferze, rozmawiając z samorządowcami, przedstawicielami firm, i lokalnych grup działania prezentujących na naszym stoisku dorobek kulinarny, a także z zespołami muzycznymi.
Uczta zmysłów obejmowała również strawę duchową. Zarówno na dożynkowych scenach jak i na stoisku promocyjnym Wielkopolski występowały zespoły: młodzieżowy Zespół Taneczny „Uśmiech” i Zespół Ludowy „Maniewiacy”. Dodatkowo, niewątpliwą atrakcją w niedzielne popołudnie był połączony występ Zespołu „Maniewiacy” z Obornicką Orkiestrą Dętą na największej scenie w centrum Spały.
Tradycyjnie już w Alei Twórców Ludowych swój potencjał i dorobek zaprezentowali wielkopolscy twórcy: kowal, rzeźbiarz i twórczyni rękodzieła, inspirowanego motywami biskupiańskimi.
Wielkopolski wieniec dożynkowy, który w konkursie na „Najładniejszy wieniec dożynkowy o nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej” zdobył czwarte miejsce, został przekazany Prezydentowi RP przez grupę wieńcową złożoną z tancerzy z Zespołu Pieśni
i Tańca Przygodzice i Kapeli Boćki.
Po raz kolejny prezentacja Województwa Wielkopolskiego wzbudzała ogromne zainteresowanie wśród gości dożynkowych jak i mieszkańców regionu łódzkiego.