Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

    wielkopolskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Kobiety zmieniają polską wieś

11.12.2012

Prawie 300 uczestniczek Szkoły Liderek Rozwoju Lokalnego w latach 2010 – 2012 wzięło udział w konferencji „Kobiety zmieniają polską wieś”, która odbyła się  8 grudnia br. na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
W konferencji, gospodarzem której był Pan Tomasz Bugajski członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, wzięła udział między innymi Agnieszka Kozłowska - Rajewicz –Pełnomocnik Rządu RP do spraw Równego Traktowania, Zofia Szalczyk – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Jadwiga Rotnicka – Senator RP.
Celem konferencji było podsumowanie efektów trzyletniego działania Szkoły Liderek Rozwoju Lokalnego, projektu sieciowego realizowanego przez Sekretariat Regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich we współpracy z wszystkimi,  wielkopolskimi lokalnymi grupami działania. W sześćdziesięciu czterech szkoleniach Szkoły Liderek wzięło udział ponad 600 kobiet.
Jak powiedział Tomasz Bugajski, otwierając konferencję środki finansowe pochodzące z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, wydane na sfinansowanie Szkoły Liderek Rozwoju Lokalnego są najlepszą inwestycją w rozwój kapitału społecznego na obszarach wiejskich Wielkopolski.
Program Szkoły podzielony został na  trzy moduły. Pierwszy związany był z podniesieniem osobistych kompetencji społecznych uczestniczek Szkoły jako liderek i animatorek aktywności społeczności lokalnych. Drugi moduł poświęcony został zwiększeniu wiedzy z dziedziny prawa i finansów związanych z powoływaniem do życia i funkcjonowaniem organizacji  pozarządowych. Trzeci moduł poświęcony jest tematowi komunikacji interpersonalnej ze szczególnym uwzględnieniem negocjacji.  Szkolenia trzeciego modułu rozpoczęły się we wrześniu  2012 roku i będą trwały do końca 2013 r.
Kobieta zawsze da radę – o równości, aktywności i tolerancji
Sobotnia konferencja składała się z dwóch paneli. W pierwszym wystąpiły kobiety znane w polskim życiu publicznym, związane z polityką, nauką i ruchem  kobiecym.
Mniej perfekcjonizmu, a więcej przekonania o własnej wartości, tak zakończyła swoje wystąpienie Pani Agnieszka Kozłowska – Rajewicz Pełnomocnik Rządu RP do spraw Równego Traktowania, Poznanianka w Rządzie.  Podzieliła się z uczestniczkami, między innymi, swoimi obserwacjami z wizyt w różnych miejscach w  Polsce, z których wynika że ruch kobiet bardzo się rozwija. Teraz jest najlepszy czas na skonsumowanie talentów kobiet – powiedziała. Pogratulowała też organizatorom Szkoły Liderek i kobietom, które wzięły udział w Szkole, a teraz są liderkami w swoich miejscowościach. Podkreśliła, że Rząd w 2012 r. podpisał wiele ważnych konwencji  m.in.   konwencję o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet. Jej celem jest m.in. zapobieganie i zwalczanie przemocy wobec kobiet i przemocy domowej, eliminacja wszelkich form dyskryminacji kobiet, wspieranie równości kobiet i mężczyzn oraz ochrona ofiar przemocy oraz skuteczne ściganie i karanie jej sprawców.
Dziś 20 procent mieszkanek wsi samodzielnie prowadzi gospodarstwo rolne, a około 40 procent aktywnie współuczestniczy w jego tworzeniu, stwierdziła Zofia Szalczyk, pochodząca z Wielkopolski Podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi.  Życie kobiet wiejskich zmieniło się bardzo. To tak jak w pracy od ołówka przeszliśmy do laptopa, tak od pełnienia wyłącznie tradycyjnych ról, jako matka i żona, wiejskie kobiety przeszły do łączenia ich z aktywnością zawodową, społeczną czy polityczną, dodała Pani Minister.  Zofia Szalczyk zapewniła również, że w przyszłej perspektywie finansowej będą środki na kontynuację działań realizowanych przez lokalne grupy działania w ramach podejścia Leader. To właśnie  Inicjatywa Leader, finansowana  z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, jest miejscem największej aktywizacji kobiet. 
Nie należy mylić lidera z celebrytą – powiedziała Jadwiga Rotnicka senator RP. Lider to zupełnie ktoś inny  - musi umieć rozmawiać z ludźmi, słuchać ich i starać się nie krytykować człowieka, tylko ewentualnie daną sprawę. Lider  powinien posiadać  autorytet, który wynika z wiedzy, pracy, stosunku do ludzi. Jest to autorytet osobisty, który jest czymś innym niż autorytet formalny związany z pełnioną funkcją. W rozwój wpisana jest walka, w której jest wygrany i przegrany. Najlepiej jest uczyć się współpracować, bo wtedy wszyscy wygrywają, dodała Pani Senator.
Nie traktujmy się jako rywalki, ale starajmy się nawzajem wspierać w swoich działaniach – mówiła Aleksandra Sołtysiak – przedstawicielka Stowarzyszenia Kongres Kobiet.  Powiedziała także, że dzięki Wielkopolankom działającym aktywnie w Kongresie Kobiet utworzony został  podczas Kongresu panel  dotyczący spraw  kobiet wiejskich.                               
O szklanych ruchomych schodach - terminie odnoszącym do sytuacji uprzywilejowania mężczyzn w sfeminizowanych zawodach np. w sektorze edukacji, w opiece socjalnej, itp. mówiła między innymi Janina Sawicka – profesor w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie    Nawet w tych zawodach kobiety nie mają ułatwionego dostępu do wyższych stanowisk. Pojęcie „szklane ruchome schody” oznacza niewidzialną siłę wynoszącą mężczyzn na wyższe szczeble kariery i stanowią przeciwieństwo „szklanego sufitu”, pojęcia określającego trudności w awansie kobiet na wyższe stanowiska. Kolejnym przejawem słabszej pozycji kobiet na rynku pracy są ich niższe płace. Liczne badania potwierdzają niedowartościowanie pracy kobiet,  bowiem za tę samą,  co mężczyźni, pracę otrzymują niższe wynagrodzenie.  Według Eurostatu, w  2010 r. kobiety za tę samą pracę otrzymywały przeciętnie 16% mniej. Pani profesor podkreśliła, że niższe płace nie tylko zwiększają ryzyko uzależnienia finansowego, ale też oznaczają niższe emerytury oraz zwiększone ryzyko ubóstwa w okresie starości. 

Wielkopolska mapa aktywności – liderki w akcji 
Uczestniczki Szkoły Liderek z terenu czterech LGD, zaprezentowały podjęte przez siebie działania w drugim panelu konferencji.
Renata Gembiak – Binkiewicz  - prezes LGD Kraina Trzech Rzek zaprezentowała wywiad z Sabiną Carnap poznaną podczas wizyty studyjnej w Niemczech w celu nawiązania kontaktu      z niemiecką organizacją kobiecą działającą na obszarach wiejskich. Osiemdziesięcio- pięcioletnia pani Sabina została uznana przez liderki za wzór aktywności, godny naśladowania. Pani Sabina podzieliła się też z liderkami swym rozumieniem  wychowania dzieci jako dawania dobrego przykładu. Wystarczy nauczyć dzieci kilku podstawowych słów:  dzień dobry, dziękuje, proszę, przepraszam, a cała reszta wychowania to jest danie odpowiedniego przykładu
 Elżbieta Rybarczyk – prezes Czarnkowsko- Trzcianeckiej LGD rozpoczęła swoje wystąpienie od stwierdzenia, że ważna jest współpraca międzypokoleniowa – wykorzystanie doświadczenia starszych i entuzjazmu młodych.  Wraz z liderkami Joanną Sową, Ewą Matuszczak i Grażyną Sanocką opowiedziała o organizowanych wspólnie działaniach. Uznanie obecnych na sali pań  wzbudziła informacja o reaktywowanych po sześćdziesięciu  latach wiejskich dożynkach w Folsztynie. A święto dyni z balem nazwanym „Belladynią”, zorganizowane przez Stowarzyszenia Rozwoju Lokalnego „Dynia” wywołało na sali gromkie brawa.       
 O tym, jakie inicjatywy skierowane do kobiet podejmują liderki z terenu Ostrzeszowskiej LGD powiedziały liderki: Dorota Spychalska, Krystyna Pankala, Irena Kosmala i Agnieszka Pecold – Skrobańska. Najwięcej satysfakcji sprawiło paniom włączanie się w organizację kolejnych Festiwali Pasztetników i Potraw z Gęsi, a także spotkania z poznaną podczas Szkoły Liderek kosmetyczką i wizażystką –Barbarą Karkosz.
 W imieniu liderek Gościnnej Wielkopolski, które działają nie tylko lokalnie, wystąpiła Barbara Gościniak, prezentując ciekawe inicjatywy podejmowane  przez koleżanki z grupy.  Pani Barbara prezentując projekt „Spotkajmy się  w ogrodzie Małego Księcia”, powiedziała, o tym jak ważne jest włączanie społeczności do realizacji różnych przedsięwzięć, by jego uczestnicy uznali je za własne. Bo tylko wtedy będą dbali o wspólnie stworzony ogród, zbudowaną altanę.
 Prezentacje liderek zakończyły się pokazem mody „Paryski szyk – biskupiński dryg”. Jolanta Łabusińska – liderka z LGD Gościnna Wielkopolska i jednocześnie przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Żychlewie zaprezentowała wraz z koleżankami wspaniałe  elementy ludowego stroju biskupińskiego we współczesnej odzieży. Modelki zachwyciły pomysłowością i elegancją prezentowanych strojów, a także swoją urodą. Jak na prawdziwym pokazie mody ostatnim akcentem były strój ślubny, a co warto podkreślić, pojawił się wtedy również jedyny mężczyzna, biskupiński pan młody.
 Jak zauważyła prowadząca konferencję Agata Bogaczyk ze Stowarzyszenia Kongres Kobiet, wielkopolskie liderki z całą  pewnością podbiły już Europę.
 Konferencja „Kobiety zmieniają polską wieś”, była niewątpliwie świętem aktywnych społecznie Wielkopolanek. Pokazała ich potencjał, kreatywność, odwagę, pracowitość i solidarność. Była też kolejną wymianą doświadczeń i inspiracją do dalszych działań. Jak na zakończenie konferencji powiedziała Emilia Dunal – Dyrektor Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich, działanie Szkoły Liderek Rozwoju Lokalnego będzie kontynuowane w 2013 roku, bo to najlepsza inwestycja w rozwój obszarów wiejskich.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009