Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

    wielkopolskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wielkopolskie liderki z wizytą u Landfrauen

08.11.2012

Lokalna Grupa Działania Kraina Trzech Rzek we współpracy z Sekretariatem Regionalnym KSOW zorganizowała podróż studyjną w dniach 3 i 4 listopada do miejscowości Dannenberg w Dolnej Saksonii.
Wzięły w niej udział trzydzieści dwie panie, uczestniczki Szkoły Liderek Rozwoju Lokalnego.
Celem podróży było zapoznanie się z działalnością organizacji pozarządowych, a szczególnie organizacji Landfrauen - zrzeszającej kobiety w powiecie Lüchow – Dannenberg. Spotkanie z Panią Elke Mundhenk – burmistrzem Dannenberga i aktywnymi kobietami odbyło się w pensjonacie prowadzonym przez Sabine Carnap, która jest bardzo aktywną działaczką ruchu na rzecz wykorzystania energii odnawialnych, a także ruchu związanego z protestem przeciwko budowie elektrowni atomowych.
Na kobiecym spotkaniu znalazł się również mężczyzna, przedstawiciel Czerwonego Krzyża, organizacji pozarządowej, działającej w powiecie Dannenberg. Czerwony Krzyż podejmuje zgodnie ze swoją misją cały szereg działań związanych z pomocą społeczną. Prowadzi szkołę specjalną dla dzieci niepełnosprawnych, ośrodek resocjalizacji dla osób wykluczonych społecznie, sklep z tanią odzieżą z drugiej ręki, pogotowie ratunkowe. Jest pracodawcą dla 400 osób. Czerwony Krzyż w powiecie Dannenberg jest przykładem organizacji, która wykonuje zadania zlecone przez samorząd lokalny. Przekazywanie zadań samorządu organizacjom obywatelskim jest praktyką od wielu lat stosowaną w krajach zachodniej Europy, od kilku lat wprowadzaną w niewielkim zakresie także w Polsce.  
Uczestniczki podróży miały również okazję zwiedzić muzeum regionalne, które prowadzone jest  w mieście Wustrow przez organizację pozarządową. Innym ciekawym miejscem, które panie odwiedziły, był skansen Rundlingsdorf pokazujący wiejską zabudowę. Rozmieszczenie przestrzenne wiejskich zagród na planie koła było charakterystyczne w tej okolicy dla żyjących tu słowiańskich plemion. Skansen i odbywające się w nim imprezy przyciągają co roku bardzo wielu turystów.
W niedzielę 4 listopada wielkopolskie liderki wzięły udział w dorocznym święcie – Kartoffelfest, które odbywało się w Dannenbergu po raz dwudziesty szósty. Wzdłuż głównej ulicy w mieści ustawione były liczne stoiska nie tylko z potrawami z ziemniaków. Impreza ta jest doskonałym przykładem współpracy organizacji pozarządowych i podmiotów gospodarczych z samorządem. Jest prawdziwym świętem społeczeństwa obywatelskiego.
Z rozmów z licznymi przedstawicielami organizacji, którzy prowadzili stoiska handlowe, kiermasze i zbiórki publiczne, wielkopolskie liderki dowiadywały się o różnicach w uregulowaniach prawnych związanych z aktywnością organizacji pozarządowych. Już w drodze powrotnej, podczas rozmów w autokarze panie doszyły do wniosku, że  niemieckie prawodawstwo daje organizacjom obywatelskim znacznie większą swobodę działania dla dobra wspólnego.
Liderki stwierdziły także, że będą starały się, by w ich miejscowościach odbywały się podobne imprezy, zdając sobie jednocześnie sprawę jak wiele czasu musi upłynąć, by impreza osiągnęła poziom podobny do Kartoffelfest.

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009