Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

    wielkopolskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Nekielskie Olędry. W kręgu pracy, wiary i nadziei.

16.08.2012

Zachowanie i kultywowanie dziedzictwa kulturowego i wzrost atrakcyjności turystycznej obszarów wiejskich gminy Nekla, związanych z osadnictwem olęderskim stanowi cel powstania wystawy historycznej, opracowanej przez Witolda Przewoźnego.
25 sierpnia o godz. 17.00 odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy w kościele poewangelickim w Nekielce. Dzięki lokalnym inicjatywom (m.in. lokalnych władz, organizacji pozarządowych, społecznego komitetu na terenie dawnego osadnictwa olęderskiego okolic Nekli zrobiono bardzo wiele, aby historia nie została zapomniana. Zadbane cmentarze z odnośnymi tablicami, specjalnie wytyczony szlak turystyczny „Śladami osadnictwa olęderskiego”, informacje w formie ulotek, broszur, cykliczne spotkania oraz nawiązanie kontaktów z potomkami dawnych osadników - wszystko to sprawia, że historia dawnych Olędrów w sposób niezwykły służy promocji gminy Nekla i całego regionu. Tym samym wystawa wkomponowana zostanie w ten sam typ myślenia o roli dawnych mieszkańców w tworzeniu współczesnego krajobrazu przyrodniczego i kulturowego Ziemi Nekielskiej.
Jej główną ideą jest ukazanie przeszłości jako formy integrującej dzisiejszych mieszkańców tych wsi i osad, budującej poczucie tożsamości oraz dumy z pokoleniowej kontynuacji zamieszkiwania na tym terenie. Dla licznych nowych mieszkańców tych terenów, a także dla coraz większej grupy budujących tu swe domy mieszkańców większych miast, będzie to wystawa ukazująca podstawowe informacje i główne idee dawnego osadnictwa, jego wyjątkowego charakteru w kształtowaniu krajobrazu, który przecież był główną atrakcją powodującą chęć spędzania tu wolnego czasu i wypoczynku.
Wreszcie dla rozwijającego się ruchu turystycznego wystawa będzie miała za cel poszerzenie wiedzy i stanowić będzie kolejną atrakcję na szlaku śladami Olędrów. Szczególnie istotne to będzie dla bardzo dynamicznie rozwijającej się turystyki typu kulturowego, która stawia wysokie wymagania w stosunku do proponowanej oferty, zarówno merytorycznej, jak i odnośne  infrastruktury turystycznej.
W ramach działania zaplanowano wystawę plansz i zdjęć wielkoformatowych dotyczących osadnictwa olęderskiego na terenie gminy Nekla (w szczególności w miejscowościach: Barczyzna, Nekielka, Zasutowo, Gierłatowo) i całej Wielkopolski. Na ponad 1700 osad olęderskich aż 900 zlokalizowanych było na terenie obecnego województwa wielkopolskiego.
Wystawa ma charakter dokumentacji zbiorów archiwalnych, dokumentacyjnych i fotograficznych dotyczących historii osadnictwa olęderskiego w okolicach Nekli.
Na planszach ukazana będzie historia jednego z najciekawszych zjawisk dawnego osadnictwa na terenach Polski, zapoczątkowana w latach 1527 – 1650 przez ludność przybyłą z terenów Niderlandów i nazywanego ogólnie osadnictwem olęderskim – holenderskim. W późniejszych wiekach, aż do końca wieku XVIII z wypracowanego olęderskiego prawa osadniczego korzystali już inni przybysze, głównie z terenów Niemiec, Śląska, a także Polacy.
W okolicach Nekli w latach 1749 – 1776 powstało 10 osad lokowanych na prawie olęderskim z udziałem głównie luterańskiej ludności niemieckiej.
Wystawa przedstawia dostępne materiały, które mogą odtworzyć historię osadników, ich losy, udokumentować krajobraz, który dzięki ich pracy i uporowi kilku pokoleń ludzi został na tych terenach w sposób charakterystyczny uformowany. Wystawa przyczyni się do ochrony tradycji i dziedzictwa kulturowego charakterystycznego dla okolic Nekli, jak i całego Województwa Wielkopolskiego.
Wystawa jest realizowana w ramach Planu Działania Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2012-2013.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009