Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

    wielkopolskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Konferencja „Kobiety w akcji – liderki dla rozwoju wsi”

27.10.2011

20 października na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, podczas trwania Międzynarodowych Targów Regionów i Produktów Turystycznych – Tour Salon odbyła się konferencja  pod tytułem „Kobiety w akcji – liderki dla rozwoju wsi”.
Organizatorem konferencji był Departament Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w ramach realizacji Planu Działania na lata 2010 – 2011 Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.
Celm konferencji było  podsumowanie realizacji projektu Szkoła Liderek Rozwoju Lokalnego, wraz z prezentacją wymiernych efektów udziału w Szkole, przedstawioną przez dziewięć uczestniczek, z terenu trzech lokalnych grup działania.
Wzięły w niej udział uczestniczki Szkoły Liderek Rozwoju Lokalnego – edycji 2010 i edycji 2011, osoby prowadzące zajęcia w Szkole, pracownicy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego odpowiedzialni za realizację Szkoły Liderek Rozwoju Lokalnego – ponad 180 osób. 
Program konferencji:  składał się z dwóch paneli, pierwszego zatytułowanego: „O równości i przedsiębiorczości”, drugiego zatytułowanego: „Kobiety zmieniają siebie i oblicze wielkopolskiej wsi”.
Konferencję otworzył Tomasz Bugajski Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego.
Prelegentkami panelu – „O równości i przedsiębiorczości” , który poprowadziła Emilia Dunal – dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich były:
Pani Elżbieta Radziszewska  – Pełnomocnik Rządu RP do spraw Równego Traktowania.
W swym wystąpieniu mówiła, między innymi, o podejmowanych przez Rząd RP działaniach związanych z wyrównywaniem szans kobiet i mężczyzn ze szczególnym uwzględnieniem rynku pracy. Pani Pełnomocnik zwróciła także uwagę na potrzebę wprowadzenia zapisów w zasadach realizacji programów finansowanych z funduszy Unii Europejskiej, skierowanych na rozwój obszarów wiejskich, które ułatwiałyby korzystanie z nich przez kobiety. 
Pani Jadwiga Rotnicka - Senator RP  poruszyła w swym wystąpieniu potrzebę podejmowania przez kobiety wielu ról społecznych oraz trudności w ich godzeniu. Podkreśliła konieczność włączenia mężczyzn, partnerów kobiet, w zmienianie stereotypowego pojmowania społecznej roli kobiety. Na koniec swego wystąpienia stwierdziła, że obecne pokolenie kobiet ma ogromny wpływ na los kolejnego pokolenia, poprzez wychowanie   do partnerstwa z kobietami swoich synów.
Pani Katarzyna Zajda - doktor socjologii z Uniwersytetu Łódzkiego przedstawiła wyniki prowadzonych przez Katedrę Socjologii Wsi i Miasta, badań dotyczących aktywności zawodowej mieszkanek obszarów wiejskich. Wynikało z nich, że macierzyństwo nie jest przeszkodą w podejmowaniu aktywności zawodowej, a młode mieszkanki wsi chętnie podejmą się prowadzenia działalności gospodarczej.
Pani Barbara Czachura – Prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Wielkopolskiego mówiła o aktywności kobiet w środowisku lokalnym, a także o potrzebie istnienia liderów na obszarach wiejskich, którzy będą mieli wpływ na aktywizację społeczną mieszkańców. Dzięki tej aktywności i współpracy wielu osób poziom życia na obszarach wiejskich ulega znacznemu podwyższeniu.
Pani Karolina Szlachciak – doradca w  Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Poznaniu, poinformowała o realizowanych przez ROPS projektach systemowych. Ich programy skierowane są na aktywizację i integrację kobiet wiejskich i są ofertą znakomicie uzupełniającą się ze Szkołą Liderek Rozwoju Lokalnego. 
W drugim panelu, który poprowadziła Pani Aneta Murakowska – trenerka prowadząca zajęcia  w Szkole Liderek zaprezentowały się uczestniczki Szkoły.
Efekty udziału w Szkole zaprezentowały trzy LGD:
 -Kraina Trzech Rzek z siedzibą  w Obornikach Wlkp.,
- Solna Dolina z siedzibą w Kłodawie,
- Puszcza Notecka w siedzibą w Międzychodzie.
Każde z wystąpień trzech uczestniczek Szkoły poprzedzało wprowadzenie przedstawicielki LGD, która odpowiedzialna była za współpracę z Sekretariatem Regionalnym Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, działających w strukturze organizacyjnej  Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich , przy realizacji Szkoły.
Kolejne uczestniczki mówiły o założonych stowarzyszeniach, zorganizowanych wielu imprezach, o tym, że ich pozycja społeczna w środowiskach lokalnych bardzo wzrosła. Panie mówiły także o tym, że wyszły z domu, że spotykają się w swoich miejscowościach, że  miały odwagę walczyć o dofinansowanie działania nowo powstałych stowarzyszeń. Jedna z pań mówiła o tym, że dzięki udziałowi w Szkole powołała  wraz z grupą koleżanek  stowarzyszenie. Wcześniej przez kilka lat nie było to możliwe. Inna z kolei pani, matka siedmiorga dzieci, podjęła się sprzedaży własnoręcznie przygotowanych mieszanek ziół. Przy ich zbiorze wykorzystała wiedzę przekazaną jej przez babkę i matkę, a udział w Szkole  Liderek  i pomoc koleżanek pozwoliła jej uwierzyć w swoje umiejętności i możliwości.
Dzięki Szkole Liderek możliwe było nawiązanie współpracy pomiędzy sołectwami, reaktywowanie zespołu śpiewaczego, który swymi piosenkami dodawał lekkości poważnym, konferencyjnym wystąpieniom. 
Podczas zajęć Szkoły spotykały się grupy kobiet z terenu działania jednego LGD. Podczas konferencji  „Kobiety w akcji – liderki dla rozwoju wsi”, spotkała się ponad połowa pań uczestniczących w Szkole z terenu czternastu LGD, które włączyły się do realizacji projektu.
Stworzyły one podczas konferencji niezwykłą atmosferę, wykorzystały czas i nawiązały kolejne kontakty, wymieniły doświadczenia, umówiły się na kolejne wspólne działania.
 Dwa lata działania Szkoły Liderek Rozwoju Lokalnego zakończą się w połowie listopada. W dwóch dwudniowych modułach szkoleniowych wzięło udział ponad 300 uczestniczek z terenu czternastu LGD. Konferencja była formą uroczystego podsumowania i z konieczności, tylko wybrane grupy mogły zaprezentować swój dorobek. Szkoła Liderek czeka na szczegółowe zbadanie i opisanie efektów, tych doraźnych i tych ujawniających się w dłuższej perspektywie czasowej.
Uczestniczki Szkoły zgłaszają tymczasem zapotrzebowanie na kontynuowanie zajęć, na nowe tematy, na pogłębienie i rozszerzenie niektórych zagadnień, na możliwość spotykania się  i wzajemnego uczenia się.
 Dzięki realizacji kolejnego dwuletniego Planu Działania  na lata 2012- 2013 Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich – finansowanego z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013, będzie to możliwe.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009