Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

    wielkopolskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Dożynki Prezydenckie 2011

27.09.2011

   Wielkopolska bardzo mocno zaznaczyła swoją obecność -  od stoiska regionalnego poczynając, poprzez udział trzech zespołów ludowych, twórców ludowych, promocję produktów regionalnych oraz udział w korowodzie i obrzędzie dożynkowym.
   Wiklinowa aranżacja stoiska budziła powszechne zainteresowanie odwiedzających spalski jarmark regionów. Meble, lady ekspozycyjne, regały, ściany, a także dekoracyjne gabiony wypełnione ziemniakami, w artystyczny sposób nawiązywały do wielkopolskich tradycji wikliniarskich, a także podkreślały fakt, że w sierpnia bieżącego roku odbył się w Nowym Tomyślu – wielkopolskim zagłębiu wikliniarskim, II Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa. Na wiklinowych ladach i regałach pojawiły się, ochoczo degustowane przez zwiedzających wielkopolskie, regionalne specjały – kaliskie andruty, salceson i wątrobianka, śledzie w oleju rydzowym, sok jabłkowy przyprawiony czarną porzeczką, aronią, syrop z kwiatu czarnego bzu, smażone sery, drożdżowe ciasta i obowiązkowo wielkopolski gzik. Atrakcji stoisku dodawała obecność ludowych zespołów w strojach szamotulskich, buskupiańskich, krajeńskich z rejonu Kalisza. Zespół Śpiewaczy „Opatowianie” z Opatówka oraz  Zespół Pieśni i Tańca „Polanie” z Trzcianki wystąpiły na spalskiej scenie folkloru w sobotę 24 września. Czworo twórców ludowych wystawiało swe pracy w alejce twórców, którą w dniu Dożynek odwiedziła Para Prezydencka. Prawdziwą furorę zrobił kowal, który podarował podkowę panu Prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu i jego małżonce Annie.
   W korowodzie Dożynkowym, który wyruszył sprzed kościoła polowego na stadion Centrum Przygotowań Olimpijskich  w Spale, jechały powozy ze znakomitymi gośćmi dożynek, a za nimi podążała strażacka orkiestra dęta i grupy wieńcowe. Za wielkopolskim wieńcem niesionym przez delegację w strojach biskupińskich szli „Polanie”, za nimi dziecięcy zespół „Żegocinianie”, a potem „Opatowianie”. Wielkopolski pochód zamykały panie w strojach krajeńskich. Wielkopolska delegacja, co warto podkreślić, składała się z przedstawicieli wszystkich pokoleń, a także z mieszkańców różnych rejonów województwa.

(foto archiwum KSOW)

 (foto archiwum KSOW)

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009