Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

    wielkopolskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Festiwal Tradycji i Folkloru – Pakosław, Domachowo 10 – 11 września 2011 r.

27.09.2011

Gmina Pakosław i Krobia są na etnograficznej mapie Wielkopolski miejscami niezwykłymi. W gminie Pakosław w dalszym ciągu żywa jest enklawa kultury hazackiej. Krobia, a w szczególności Domachowo, to miejsce gdzie żyją biskupianie.
Na sobotnio - niedzielnym Festiwalu 10 i 11 września mieszkańcy obydwu gmin mieli okazję zaprezentować gwarę, tańce i przyśpiewki, których nauczyli się od swych rodziców, dziadków sąsiadów. Część artystów zrzeszonych w zespołach przyszła w autentycznych strojach, pieczołowicie przechowywanych w domach. Stroje te kilkadziesiąt lat wcześniej nosiły babcie i dziadkowie. Szczególnie piękne były tiulowe czepki, kryzy, misternie haftowane i wykrochmalone fartuchy. W hazackich i biskupińskich strojach paradowali przedstawiciele trzech pokoleń. Na scenach prezentowali tańce, do których przygrywały kapele na ludowych instrumentach. Były też ludowe, gwarowe  przyśpiewki, śpiewane białymi głosami.
Festiwal Tradycji i Folkloru – Pakosław, Domachowo był dla jego uczestników powrotem do swych kulturowych korzeni, swoistą manifestacją przynależności do grupy kulturowej. Hazacy i Biskupinie z prawdziwą dumą pokazywali swoje stroje, a kobiety chętnie o nich opowiadały. Mówiły o tym ile lat mają czepce, fartuchy, jak o nie dbają. Mówiły także, że uczą młode dziewczyny jak się je haftuje i krochmali, jak przechowuje.  Najważniejszym wydarzeniem w Domachowie było wystawienie wesela biskupińskiego. Dodatkową atrakcją obydwu dni Festiwalu był przejazd bryczkami zaprzężonymi w piękne rasowe konie, z okolicznych stadnin i  prywatnych stajni. Teren, na którym odbywał się Festiwal jest zagłębiem hodowli koni i produkcji powozów.  
Gospodarze Festiwalu zaprosili do udziału w swoim święcie także gości z innych regionów Polski. Festiwalowi towarzyszyły niezwykle interesujące wystawy starych fotografii z prywatnych zbiorów mieszkańców obydwu gmin.
Festiwalowe atrakcje zgromadziły bardzo liczną publiczność. Kto nie był na Festiwalu w tym roku niech żałuje i niech nie omieszka wziąć w nim udziału w przyszłym roku.  Organizatorzy pierwszego Festiwalu podczas jego trwania już rozmawiali o jego kolejnych edycjach.
 
W Festiwalu wzięły udział następujące zespoły:
  
Hazacy: Zespoły: „Dębioki” z Dębna, „Wisieloki” z Szymanowa, „Słowianie” z Pakosławia, „Katarzynki” ze Słupi i  Rawicza.  

Biskupianie: Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i okolic, Młodzieżowy Zespół Folklorystyczny „Młodzi Biskupianie” ze Starej Krobi, Dziecięcy Zespół Biskupiański ZSPiG w Krobi. 

Goście: Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca - Sierakowice, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca – Istebna, Zespół młodzieżowy „Drawianie to my” – z Drawska.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009