Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

    wielkopolskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wielkopolska promuje wspólne przedsięwzięcia

27.06.2017

18 czerwca 2017 r. w Odolanowie w powiecie ostrowskim spotkali się właściciele gospodarstw świadczących usługi związane z turystyką konną oraz rolnicy zainteresowani rozpoczęciem działalności w tej branży. Spotkanie odbyło się w ramach szkolenia, połączonego z zawodami sportowymi i imprezą plenerową. Projekt, realizowany przez Wielkopolską Izbę Rolniczą, pt. „Turystyka konna szansą na rozwój wielkopolskiej wsi” stawia na promocję współpracy pomiędzy podmiotami świadczącymi usługi hippiczne.

Tematem przewodnim szkolenia była efektywna promocja działalności, a także źródła finansowania przedsięwzięć związanych z turystyką wiejską. Uczestnicy poznali metody osiągania przewagi  na rynku. Przekonali się, że nie zawsze konkurencja, a bardzo często bliska kooperacja
z podmiotami z bezpośredniego otoczenia stanowi klucz do sukcesu. Współpraca kreuje bowiem pozytywny wizerunek regionu w oczach klienta, który chętnie odwiedza miejsca, gdzie może skorzystać z różnorodnej oferty turystycznej.

Na przykładzie zagranicznych obiektów usługowych pokazano jak ważny jest spójny model biznesowy. Dowodem na to jest chociażby funkcjonowanie wiosek tematycznych, gdzie cała oferta wiąże się ze ściśle określonym motywem przewodnim. Austriacka wioska Armschlag stanowi wzorcowy model wioski tematycznej. Do niedawna zapomniana i nie posiadająca perspektyw rozwojowych miejscowość, dziś tętni życiem za sprawą ogromnego ruchu turystycznego. Stało się tak, ponieważ lokalna społeczność postanowiła uczynić z uprawianego tam maku wizytówkę swojego miejsca. Zbliżając się do Armschlag, wszędzie widać drogowskazy kierujące na plantacje maku oraz wiązki makowych główek. We wsi można skosztować zupę makową, filet z sandacza z makiem, makaron z makiem, omlety makowe z serem ziołowym oraz tort makowy. Gdyby tego było mało, znajdziemy tam również serię produktów o nazwie „Mohn amour”, czyli makowy krem do rąk, makowy żel pod prysznic, miód makowy i wiele innych. Podobne pomysły można realizować w Wielkopolsce.

Rozwój turystyki konnej może stanowić przyczynek do powstania wiosek tematycznych. Pieniądze na rozpoczęcie lub rozwój działalności można pozyskać z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Lokalne grupy działania przeprowadzają nabory wniosków umożliwiające otrzymanie pomocy finansowej na inicjatywy związane z turystyką wiejską.

Równolegle ze szkoleniem na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Odolanowie odbywały się zawody jeździeckie dla dzieci i młodzieży. Zawodnicy rywalizowali w skokach przez przeszkody. Ta bardzo widowiskowa konkurencja przyciągnęła liczne grono obserwatorów dopingujących młodych jeźdźców. Nie zabrakło również akcentów nawiązujących do tradycji konnych znanych w Południowej Wielkopolsce, czyli tzw. turnieju zrywania kaczora. W tej konkurencji chodzi o to, aby stojąc na strzemionach lub na siodle dosięgnąć i zerwać kaczora zawieszonego na linie na wysokości prawie 5 metrów. Wysokość jest stopniowo zmniejszana do momentu, aż któremuś z uczestników zabawy uda się zerwać kaczora. Zadanie może być zaliczone tylko pod warunkiem, że koń znajduje się w ruchu.
- Tradycja zrywania kaczora liczy sobie co najmniej 200 lat. W zapiskach polskiego kronikarza Oskara Kolberga znajdujemy wzmianki na temat turniejów rozgrywanych na pograniczu dzisiejszych powiatów ostrowskiego i ostrzeszowskiego. Staramy się o tym przypominać i kultywować dziedzictwo kulturowe naszego regionu  - mówi Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Wydarzenie połączone było z obchodami V Krajowego Święta Kaczki w Odolanowie. W ramach obchodów przeprowadzono konkurs kulinarny na  najlepszą potrawę z kaczki. Wzięły w nim udział m.in. Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia działające w południowej i wschodniej Wielkopolsce. Na święto przygotowano ponad tysiąc kilogramów kaczki pod różnymi postaciami. Każdy z uczestników imprezy mógł skosztować smakołyków przygotowanych w trakcie uroczystości.

Projekt „Turystyka konna szansą na rozwój wielkopolskiej wsi” jest współfinasowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich PROW na lata 2014-2020.

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009