Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

    wielkopolskie (wersja archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Wielkopolska z wizytą w Hesji

26.06.2017

W dniach 10-13 czerwca 2017r. delegacja Województwa Wielkopolskiego, pod przewodnictwem Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego, przebywała z oficjalną wizytą w Kraju Związkowym Hesja. Wizyta miała związek z odbywającymi się od 9 do 18 czerwca Dniami Hesji w Russelheim. Wielkopolska i Hesja są regionami partnerskimi od 17 lat. Wzajemna współpraca przyczynia się m.in.  do wymiany wiedzy i doświadczeń dotyczących rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich.

Na zaproszenie heskiej Minister ds. Rolnictwa  i Środowiska Priski Hinz Wielkopolska zorganizowała stoisko podczas tzw. Dni Hesji w miejscowości Russelheim, znanej jako miejsce, w którym produktowane są samochody marki Opel. Naszej delegacji, na czele z Wicemarszałkiem Krzysztofem Grabowskim, podczas pobytu w Hesji towarzyszyli Beatrix Tappeser - Sekretarz Stanu w Heskim Ministerstwie Środowiska, Ochrony Klimatu, Rolnictwa oraz Ochrony Konsumentów oraz Mark Weinmeister - Sekretarz Ds. Europejskich Hesji. Wielkopolska promowała się na wydarzeniu poprzez Lokalną Grupę Działania Unia Nadwarciańska oraz Wielkopolską Organizację Turystyczną. Na stoisku nie zabrakło też produktów regionalnych pochodzących od członków Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Wielkopolska.

Myślą przewodnią programu wizyty delegacji z Wielkopolski było pokazanie rolnictwa na tle funkcjonowania w Unii Europejskiej, stanu wdrażania Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wielskich w Wielkopolsce i możliwości, jakie przyniósł dla rozwoju naszego regionu. Gospodarze zaprezentowali z kolei efekty pozyskiwania środków unijnych dla gospodarstw rolnych w Hesji, ze szczególnym uwzględnieniem gospodarstw nastawionych na hodowlę bydła mlecznego  i opasowego.

Podczas wizyty studyjnej delegacja z Wielkopolski  pokazane zostały zarówno gospodarstwa rodzinne, ekologiczne, jak i wysokowydajne duże gospodarstwa. Goście z Polski wizytowali m.in rodzinne gospodarstwo Schleiersbach, posiadające hodowlę krów mięsnych rasy Limousine, w którym poza standardową pracą na gospodarstwie, właściciele prowdzą także obiekt agroturystyczny i uprawy ekologiczne. Odwiedzili tez gospodarstwo Karlshof, którego własiciel otrzymał nagrodę dla najlepszego rolnika Niemiec w 2016r. Gospodarstwo to zajmuje się hodowlą – jak podkreślają właściciele „szczęśliwych“ - krów mlecznych. Wizytówką gospodarstwa jest wysoka mechanizacja procesów produkcyjnych, czystość, higiena i dbanie o dobro zwierząt. Własciciele zajmują się także edukacją rolniczą dla dzieci i młodzieży, produkcją biogazu, dystrybucją produktów regionalnych lokalnego pochodzenia.

Istotne znaczenie dla rozszerzenia wzajemnych kontaktów miało spotkanie dotyczące współpracy w zakresie biopaliw. Wicemarszałek Krzysztof Grabowski rozmawiał z Karstenem Mc Governem – dyrektorem nowo powstałej spółki heskiej ds energii oraz z Rainerem Waldschmidtem – dyrektorem heskiej agencji ds. handlu i inwestycji na temat możliwości współpracy na linii Wielkopolska-Hesja w zakresie biopaliw i energii odnawialnej. Dyskusja miała na celu stworzenie podstaw do nawiązania trwałych kontaktów pomiędzy Wielkopolską Agencją Zarządzania Energią a heską agencją ds. energii Strona niemiecka otrzymała zaproszenie na najbiższe Targi Poleko, by poprowadzić dalsze rozmowy na miejscu w Wielkopolsce.

Delegacja odbyła także wizytę w centum rolniczym Eichhof Rolnictwo Hesji, gdzie zaprezentowano m.in. najnowsze innowacyjne inwestycje w produkcję mleka (tzw. inteligentne dojarki o wartości ponad 100 tysięcy euro) oraz heski wynalazek: fermę kurzą mobilną. Uczestnicy wyjazdu odwidzili także centrum edukacyjne Hofgut Guntershausen z wyspą Kühkopf - obszarem natury chronioniej koło Stockstadt nad Renem. Podcas spotkania z dyrektorem ośrodka dyskutowano na temat koegzystencji rolnictwa z ochroną środowiska, w szczególności w kontekscie terenów zalewowych oraz obszarów granicznych.


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009